Christus Rex |
Posted: 16 Nov 2017 09:09 PM PST
12. studenoga 2017., dan nakon blagdana sv. Martina, zaštitnika Biskupije Utrecht, je biskup Fellay, Generalni poglavar Svećeničkoga bratstva sv. Pija X., ponovno posvetio crkvu sv. Willibrorda (izvršio nad njom obred pomirenja). Crkva se nalazi u povijesnome centru Utrechta, a na obredu je bilo prisutno 600 vjernika iz Nizozemske, Belgije, Luksemburga i Njemačke. Cijeli obred je započeo obredom pomirenja koji propisuje Rimski obrednik za ponovnu posvetu svete građevine za katoličko bogoslužje nakon što je bila u uporabi za svjetovne namjene. Biskup je najprije blagoslovio ,,gregorijansku vodu” – mješavinu vode, vina, soli i pepela – i potom poškropio unutarnje zidove i tlo u obliku križa kako bi se crkva očistila od svojih profanih obeščašćenja.
U svojoj propovijedi je biskup Fellay podsjetio vjernike da je umjetnička ljepota ovoga mjesta bogoslužja odraz božanske ljepote, čija je slika također kršćanska duša. Naglasio je da je sveta građevina sada vraćena tradicionalnoj liturgiji za koju je bila građena i koja ,,nikada nije bila ukinuta”, kao što je proglasio papa emeritus Benedikt XVI. u svome motupropriju Summorum Pontificum od 7. srpnja 2007., iako su neki članovi hijerarhije bili tvrdili suprotno. Obred se nastavio pontifikalnom Misom s postolja. Ministriranje su predvodili bogoslovi iz Zaitzkofena, a obred su uzveličali veličanstveni zvuci raskošnihorgulja i barokni napjevi koji su izvedeni izvrsno i profesionalno.
Nakon ručka na kojemu je ostala većina vjernika, dan se približio kraju euharistijskim klanjanjem i molitvom Krunice u ovoj sjajnoj crkvi koja je odsada namijenjena isključivo za pravo bogoštovlje jednoga pravoga Gospodina i Gospodara svemira.
Crkva je bila izgrađena u 1870-ima kada je u Nizozemskoj ponovno uspostavljena katolička hijerarhija. Smještena u povijesnome centru Utrechta, ona je skriveno blago grada i jedna od najljepših neogotičkih crkava u zemlji. Bratstvo sv. Pija X. je bilo u mogućnosti kupiti ovaj monumentalni biser.
Bogato ukrašeno i savršeno očuvano nakon sjajne restauracije interijera, ovo zdanje nudi jedinstveni primjer duha srednjovjekovne umjetnosti od prije kalvinističkog ikonoklazma. Monumentalne orgulje koje je izgradio Michaël Maarschalkerweerd su jedna od glavnih atrakcija građevine.
Nakon pošasti Drugoga vatikanskoga sabora, ovaj je biser umalo bio uništen. Spašen je zahvaljujući ustrajnosti vlč. Winanda Kottea te je klasificiran kao povijesni spomenik i odabran kao dio projekta za očuvanje europske arhitektonske baštine.
Ponovnom uspostavom istinskoga bogoslužja u arhitektonskome biseru posvećenome sv. Willibrordu (657.-739.), prvome biskupu Utrechta, apostolu Frizije i Nizozemske, gdje se njegov blagdan slavi 7. studenoga, Bratstvo nudi konkretnu ilustraciju papinskoga gesla svoga svetoga zaštitnika: omnia instaurare in Christo.
Izvor: fsspx.News
|
Posted: 16 Nov 2017 02:30 AM PST
Iz tiska je izašao novi, 14. broj časopisa Christus Rex. Časopis možete pročitati i besplatno skinuti s naše stranice na ovoj poveznici, a osobno uzeti prigodom Misa Svećeničkoga bratstva.
Ako još niste pretplaćeni, a želite primiti besplatno tiskano izdanje časopisa (ili prijaviti druge osobe koje žele primati), molimo Vas da nam javite na adresu naše e-pošte:
fsspxhr(et)gmail.com
Sadržaj:
Predgovor: Sto godina komunizma
Čudo Sunca u Fatimi
Kristovo kraljevstvo u svjetlu Fatime i Vojske Bezgrješne
Sinovska opomena zbog promicanja krivovjerjā
Biskup Fellay: Zašto sam potpisao Correctio filialis
Izvadak iz predgovora p. Stefana Freya, poglavara Austrijskoga distrikta:
[O ovim temama] možete opširnije čitati u ovome novome broju našega časopisa, gdje ćete pronaći moje predavanje koje sam mogao održati za svoga nedavnoga pohoda vašoj domovini. Za nedjelju Krista Kralja služio sam sv. Misu i održao predavanje u Zagrebu, u utorak nakon toga u Rijeci, a za blagdan Svih svetih u Splitu. Velika je radost vidjeti kako se Tradicija polako razvija u Hrvatskoj – poglavito što smo Božjom milošću mogli uspostaviti kapele u dva najveća hrvatska grada – i preporučimo zato Bezgrješnoj da nas zagovara i vodi naš apostolat, da bi po njemu što više duša pronašlo put Srcu Isusovu i Marijinu. Također možete pročitati tekst koji je Papi nedavno uputila skupina katoličkih uglednika zbog pobudnice Amoris laetitia, kojom se u Crkvu unosi velika pomutnja i duše zavode na krivi put. Ova jedinstvena opomena upućena papi izraz je žive katoličke vjere koja je jedino jamstvo očuvanja i napretka Crkve, usred širenja svih zabluda koje potresaju Crkvu do samih temelja. Tekst je potpisao i naš Generalni poglavar, mons. Fellay.
|